Szakma

Égető kérdés: a dohányzás új égésmentes formái és azok hatásai

A dohányzással járó ártalmak csökkentésének számos módja létezik. Nem kérdés, hogy az egészség megőrzése érdekében az „arany standard” a rászokás elkerülése és a leszokás támogatása, vannak azonban olyan esetek, amikor az erre vonatkozó intézkedések nem járnak sikerrel. Mivel a habituális dohányzással járó egészségkárosodás súlyos betegségterhet jelent az egyén és a társadalom számára is, fontos, hogy az emberek átfogó képet kaphassanak a dohányzás okozta ártalmak és az egészségveszteség összefüggéseiről, illetve az ártalomcsökkentés lehetőségeiről.

Mikrobiom – nagy jelentőségű mikróbáink

Egyre többet olvashatunk a mikrobiom egészségünk megőrzésében játszott szerepéről. A rajtunk és bennünk élő mikroorganizmusok összessége a mikrobióta (baktériumok, vírusok, gombák, protozoonok), kollektív genomjuk pedig a mikrobiom. Gyakran szinonimaként használjuk a két kifejezést. (X)

2020.12.02. Egyéb

Myocarditis és Covid-19: esettenulmány

A myocarditis leggyakoribb oka a vírusfertőzés. Úgy tűnik, hogy a Covid-19 megbetegedéssel összefüggő myocarditis jelentős extrapulmonális manifesztáció, ami eltérő kezelés szükségességét eredményezheti. Mindeddig szív-preparátumban nem került még kimutatásra a SARS-CoV-2 vírus polimeráz láncreakció (PCR) vizsgálat alkalmazásával.

2020.12.02. Kardiológia

Az influenza és az akut veseelégtelenség

Azoknál az influenzával kórházban kezelt betegeknél, akiknél akut veseelégtelenség (AKI) alakul ki, rosszabb morbiditási és mortalitási arányok tapasztalhatók, mint az AKI nélküli társaik esetében, - számoltak be a kutatók az ’Amerikai Nephrológiai Társaság’ által finanszírozott ’Kidney Week 2020 Reimagined’ elnevezésű virtuális találkozón.

2020.12.01. Belgyógyászat

Depresszió és Crohn-betegség?

A ’Gut’ szaklapban közzétett új vizsgálat szerint a depresszió gyakrabban fordul elő a Crohn-betegségben vagy colitis ulcerosa-ban szenvedő betegeknél a bélbetegségek diagnosztizálását megelőző években.

A dohányfüstbe ment terv

Valószínűleg nincs a világon még egy olyan ellentmondásos fogyasztói termékpaletta, mint a dohányiparban. Az ember történetében és a modern társadalomban sem ismeretlenek a legális „drogok” – alkohol, kávé, csokoládé, dohány… Ezek képesek lehetnek egyénenként változó módon befolyásolni az éberségi szintünket, teljesítőképességünket és tudatállapotunkat is. A gyorsan elérhető „tuningolásnak” vagy élvezetnek azonban ára van. Olykor egészen nagy.

A robotasszisztált prostatectomia előnyei. 2. rész

Az első kiterjedt, prospektív, randomizált vizsgálatban, ami a két műtéti megközelítés összehasonlítására irányult, magasabb kontinencia arányt tapasztaltak a robotasszisztált radikális prostatectomiát követően (RARP), mint a laparoszkópos radikális prostatectomia (LRP) után.