Szakma

Génmutációk okozzák a gombás fertőzésekre való hajlamot

Az autoszomális domináns módon öröklődő krónikus mucocutan candidiasisban (CMC) szenvedő betegeknél a STAT 1 fehérje mutációja összefüggésbe hozható a gombás fertőzésekre való hajlammal – olvasható a New England Journal of Medicine június 29.-i számában.

2011.07.09. Hírek

A pszichogén mozgászavarok fogalma

Az azonosítható neurológiai betegség nélkül jelentkező bénulás és a mozgászavarok aránylag gyakori jelenségek a neurológiai járóbeteg-ellátásban. Gyakoriságuk és fontosságuk ellenére ezek a zavarok meglepően kevés figyelmet kapnak a klinikai orientáltságú idegtudományi kutatások sorában.

2011.07.08. Pszichiátria

A Nyugat-nílusi vírusfertőzés prevenciója

Magyarországon a WNV jelenléte 1969 óta ismert. Magyarországon főként madarakból sikerült a kórokozót azonosítani, ritkábban lovakból, a sárga-nyakú erdeiegérből (Apodemus flavicollis), a vöröshátú erdeipocokból (Clethrionomys glareolus) és persze az emberből.

2011.07.07. Infektológia

Új kihívások a kardiológiában

Az utóbbi évtizedek fejlődése magával hozta a kardiológusok diagnosztikus szokásainak változását. Ez a kardiológus már nem az a kardiológus, aki volt, és az sem biztos, hogy ez a változás minden körülmények között előnyös.

2011.07.02. Kardiológia

Fragilis X szindróma és korai petefészek-kimerülés

A fragilis X szindróma (FXS) a Down-szindróma után a második leggyakoribb mentális retardációt okozó kórkép. Kevésbé közismert azonban a genetikai rendellenesség nőgyógyászati vonatkozása: amíg a betegségért felelős gén teljes mutációja FXS-t okoz, addig a részleges mutáció a petefészek korai kimerüléséhez (premature ovarian failure, POF) vezet.