Szakma

Pánik syndroma. Pánik syndroma? Kamrafibrillatiót megelőző ST-elevatio az aVR elvezetésben

44 éves vidéki nőbeteg anamnézisében atypusos mellkasi fájdalom és pánik syndroma szerepel. A területileg illetékes kardiológiai szakrendelőben elvégzett terheléses EKG pozitív volt. Habár a kardiológus kolléga nem gondolta, hogy coronaria betegség okozza a beteg panaszait, de a pánik syndroma miatt kérte, hogy legyen egy coronarographia, ami lezárja a kivizsgálást. A beteg anamnézisében coronaria rizikó faktorok közül az erős dohányos anamnézis és enyhe hypercholesterinaemia emelhető ki.

2011.12.13. Kardiológia

Természetes hatóanyag a benignus prosztata hyperplasia tüneteinek enyhítésére

A benignus prosztata hyperplasia (BPH) a férfiak leggyakoribb jóindulatú tumora. A legtöbb hatvanéves kor fölötti férfinél fellép, ami többféle obstruktív és irritatív húgyúti tünetet okoz, melyek jelentős életminőség romlással járhatnak. Kezelése történhet gyógyszeres, sebészi, nem sebészi invazív kezelési eljárásokkal. A panaszok enyhítésekor nagyon fontos az effektivitás mellett, hogy mindezt a lehető legkevesebb mellékhatás okozása nélkül tegyük.

2011.12.10. Háziorvostan

Újabb légúti kórokozó a láthatáron I. rész

A légzőszervi fertőzések morbiditása és mortalitása világszerte jelentős. Az öt évnél fiatalabb gyermekek második leggyakoribb haláloka valamilyen légúti infekció – földrajzi helytől függetlenül. Habár ezeket a fertőzéseket könnyű felismerni a tünetek alapján, etiológiai diagnózis ritkán születik.

2011.12.09. Infektológia

A leghatékonyabb szedatív szerek gyermekek CT-vizsgálatakor

A sürgősségi osztály (emergency department) gyakran segít diagnosztikus vizsgálatok során - pl. gyermekkori CT-vizsgálat - szükséges nyugtatás kivitelezésében. Az ED orvosai részére a nyugtatószerek nagy választéka áll rendelkezésre, ami magában foglalja pl. a chloral hidrátot, a pentobarbitált, a propofolt, a midazolámot és az etomidátot. Vitákat generál azonban, hogy melyik a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módszer koponya CT során a gyermekek nyugtatására. A legutóbbi irodalmi adatok áttekintése segít a megfelelő vélemény kialakításában.

2011.12.08. Belgyógyászat

Korai stent trombózisra hajlamosító tényezők

A koronária stentelést követően alkalmazott kettős trombocita aggregáció gátlás (ASA és clopidogrel) ellenére előforduló súlyos komplikáció a korai stent trombózis (≤ 30 nap). Egy mostanában ismertetett esettanulmány szerint számos genetikai, klinikai, angiográfiával igazolható kockázati tényező hozzájárulhat a koronária stent korai trombózisához. Ezeknek a hajlamosító tényezőknek az identifikálására azért van szükség, mert sok esetben a perc után koronária intervenciót (PCI) megelőzően már kiszűrhetőek a magas rizikójú betegek.

2011.12.06. Kardiológia

Anxiolitikus és szedatív fitoterapeutikumok

Amikor feszültségoldásra vagy hangulatjavításra, esetleg alvászavarok kezelésére van szükség, és a különböző életmódbeli változtatások, a bioritmust zavaró rossz szokások elhagyása vagy egyéb praktikák sem segítenek, még mindig választhatunk olyan megoldást, ami nem eredményez hozzászokást, nem okoz életminőséget erősen rontó mellékhatásokat.

2011.12.04. Háziorvostan

És megint influenza, avagy mire és kikre vigyázzunk az oltások során ?

Az Országos Epidemiológiai Intézet évenként felülvizsgálja és kiadja az aktuális oltási naptárt, amelyben részletezi a legfontosabb tudnivalókat. Számos kérdéscsoport elemzése mellett azonban az immunhiányos betegek védőoltásának kérdésköre nem terjed ki olyan napi gyakorlati problémákra, amellyel szembesülhetünk a szakorvosi vagy a háziorvosi rendelőkben. Ebben a témában látott napvilágot az Európai Reumatológiai Társaság által kiadott ajánlás, mely méltó képviselője a témának.

2011.12.02. Infektológia