Szakma

Iránymutatások a prosztatarákról: 1. rész: Szűrés, diagnózis és helyi kezelés

Az Európai Urológiai Társaság, az Európai Nukleáris Medicina Szövetség, az Európai Sugárterápiás és Onkológiai Társaság, az Európai Urogenitális Radiológiai Társaság, a Nemzetközi Geriátriai Onkológiai Társaság a klinikailag lokalizált prosztatarák (PCa) szűréséről, diagnózisáról és helyi kezeléséről szóló iránymutatásának összefoglalása.

A magas vérnyomás csapat-alapú kezelése a járóbeteg-ellátásban

A cikk célja volt áttekinteni a jelenlegi szakirodalmat a magas vérnyomással kapcsolatos úgynevezett csapat-alapú gondozási (TBC), azaz többszakmás felügyeletet biztosító beavatkozások ambuláns környezetben történő megvalósításának klinikai hatékonyságával és költséghatékonyságával kapcsolatban, és megvitatni a megvalósítással kapcsolatos kihívásokat.

2023.01.10. Belgyógyászat

Tartanunk kell a felnőttkori RS vírus fertőzéstől?

Az Amerikai Egyesült Államokban a decemberi-januári csúcsfertőzésekkel ellentétben, 2022. novemberben gyors emelkedést mutat a paramyxovírusok családjába tartozó RS vírus fertőzések száma az egyre magasabb számú sürgősségi ellátások statisztikája szerint.

2023.01.10. Háziorvostan

Az új kínai koronavírus: vajon félnünk kell tőle?

2021. vége óta, mióta a COVID omicron variánsa megjelent, igen gyorsan alakulnak ki a subvariánsok. Az egyik közülük a BF.7-es variáns, ami újabban fő variánsként terjed Beijingben és terjed szét Kínában. Mi is ez az új variáns, és vajon aggódjunk miatta?

2023.01.06. Háziorvostan

Kihívások a peptikus fekélybetegség kezelésében

A peptikus fekélybetegség világszerte a lakosság 5-10%-át érinti, a magas jövedelmű országokban a közelmúltban csökkent az életprevalencia. A Helicobacter pylori (H.pylori) fertőzés és a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) használata a gyomorfekélybetegség legfontosabb kiváltó okai.