Klinikai onkológia

Az exoszómák segíthetnek a korai hasnyálmirigyrák detektálásában

A sejtek által a vérkeringésbe szekretált apró részecskék felhasználhatók a korai hasnyálmirigyrák detektálásra, sőt, még a veszélyeztetett betegek szűrésére is. - állítják a Texas Egyetem kutatói, akik szerint az exoszómák glypican-1 (GPC1) felszíni proteinje már 150-200 mikroliter vérben is kimutatható, ráadásul a nem invazív teszt 100%-os pontossággal különböztette meg az egészséges alanyokat a hasnyálmirigyrákban szenvedő betegektől. Az eredmények ugyanakkor néhány emlőtumoros beteg esetében is pozitívnak bizonyultak. Az kutatásról a Nature szakmai folyóirat júniusi online kiadása számolt be.

Génvariánsonként változik az aszpirin és az NSAID készítmények colorectalis carcinoma kockázatra gyakorolt hatékonysága

Hozzávetőleg 19 000 fő bevonásával zajló vizsgálat keretében az aszpirin és a nem szteroid gyulladásgátlók (NSAID) használata összességében a végbélrák teljes kockázatának csökkenésével társult, bár bizonyos genetikai variációk esetében ez az összefüggés eltért. – számolt be a JAMA orvosi szaklap márciusi kiadásában megjelent tanulmány.

Új petefészekrák szűrőteszt

A korábbinál kétszer több petefészekrákos esetet képes feltárni egy új vizsgálati módszer, amelyet amerikai kutatók fejlesztettek ki, és amelynek harmadik fázisú klinikai próbáit Nagy-Britanniában végezték.

Újgenerációs rákdiagnosztika Magyarországon is

Hamarosan Magyarországon is elérhető lesz egy olyan újgenerációs rákdiagnosztikai módszer, amelynek segítségével drasztikusan lerövidülhetnek a daganatos betegségek azonosítását szolgáló vizsgálatok. Az új technológia jelentősége nemcsak a gyors diagnosztikát, hanem a célzott, hatékonyabb kezelést is lehetővé teszi.

Újgenerációs rákdiagnosztika: hatékony technológia, célzott kezelés

Hamarosan hazánkban is széles körben elérhető lesz egy olyan rákdiagnosztikai módszer, amelyet külföldön már rendszeresen alkalmaznak. A Bay Zoltán Nonprofit Kft. Medicinális Informatikai osztálya egy olyan technológiát dolgozott ki, amellyel jelentősen lerövidíthető a daganatos betegségek diagnosztizálásának időtartama és általa megvalósul a célzott kezelés.

A halálra való tudatos felkészülés nem fokozza a rákos betegek reménytelenségét vagy szorongását

A Pennsylvania Állami Orvostudományi Egyetem előrehaladott rákban szenvedő betegek kis csoportjánál megállapította, hogy a haldoklóknál alkalmazott orvosi döntések megismerését szolgáló online eszköz és a beteg halállal kapcsolatos döntéseit tartalmazó előre megfogalmazott nyilatkozata nem okoz pszichés distresszt. A tanulmányt a Journal of Pain and Symptom Management szakmai folyóirat online kiadása közölte.