Kardiológia
EKG telemonitorozás - A jövő technológiája ma
A telemedicina az orvostudomány dinamikusan fejlődő új területe, mely a diagnosztikában, a konzultáció és tréning területén kap leginkább szerepet. A legtöbb telemonitorozási vizsgálat a szívelégtelenségre fókuszál, azzal a céllal, hogy a betegek kórházon kívüli kezelését effektívebbé tegye. Az EKG monitorozás kérdése a telemedicina területén még egy nem megoldott kérdés, az informatika fejlődésével folyamatosan korszerűsödik.
Szív eredetű őssejtek alkalmazása akut miokardiális infarktust követően
A Lancet c. folyóiratban most publikált CADUCEUS tanulmány eredményei alapján akut miokardiális infarktust követően a konvaleszcens fázisban adott autológ szív eredetű őssejt elősegíti a szívizom regenerációját.
Kongresszusok és konferenciák májusban is
A májusi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
A felkarokon mért vérnyomáskülönbség fokozott kardiovaszkuláris mortalitással jár
Egy 2012 január 30-án a Lancet nevű folyóiratban megjelent tanulmány alapján a két felkar között mért 15 Hgmm-nél magasabb vérnyomáskülönbség magasabb rizikót jelez cerebrovaszkularis betegség, perifériás érbetegség valamint összhalálozás szempontjából.
A Supraventrikuláris tachycardiák katéterablációs kezelése
A supraventrikuláris tachycardiák (SVT) viszonylag gyakori, sokszor perzisztens, magas kamrai frekvencia esetén életveszélyes ritmuszavarok. A ritmuszavartól függően a katéterablációs kezelés lehet első vonalbeli, vagy az antiaritmiás szerek hatástalansága esetén választandó eljárás. A beavatkozás hatásossága, illetve a szövődmények aránya függ az aritmia típusától.
Van szexuális élet szívbetegség után is
Az Amerikai Kardiológiai Társaság (AHA) a napokban jelentette meg a Circulation c. folyóiratban a kardiovaszkuláris betegek szexuális aktivitására vonatkozó ajánlásukat. Az ajánlás szerint a szívbetegek többségénél biztonságosan folytatható a szexuális élet; illetve mind az orvosoknak, mind betegeknek foglalkozniuk kell a témával.
Felírni vagy nem? Ez itt a kérdés a statin terápiával kapcsolatban
A statinnal megelőzhetőek a kardiovaszkuláris betegségek még az egészségeseknél is, vagy az orvosok túlzásba viszik az alkalmazásukat, ahelyett, hogy az életmódváltozásra fektetnék a hangsúlyt? - Erről kérdezett a heartwire internetes oldal újságírója két szakértőt.
Várandósság és szülés alatti hemodinamikai változások
A jelentős hemodinamikai változás már az első trimeszterben elkezdődik. A plazma volumen már a 6. héttől emelkedni kezd és a második trimeszterre 50%-kal megemelkedik a kiindulási értékhez viszonyítva.
Márciusi konferenciák és kongresszusok
A márciusban esedékes konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
A CPAP terápia eredményesnek tűnik metabolikus szindrómában
Három hónapos CPAP terápiát (Continuous Positive Airway Pressure) követően a metabolikus szindróma több komponensében is javulás volt észlelhető obstruktív alvási apnoeban és metabolikus szindrómában egyidejűleg szenvedőknél.
Mit tudunk a Kawasaki betegségről?
A Kawasaki betegség gyerekkorban jelentkező akut vasculitis, ami túlnyomórészt érinti a koszorúereket is. Etiológiája ismeretlen, fertőző ágens szerepe, illetve genetikai hajlam valószínű. Néhány esetben koronária aneurizmával vagy ectáziával, ischémiás szívbetegséggel vagy hirtelen szívhalállal jár. Fejlett országokban ez a leggyakoribb gyerekkori szerzett szívbetegség.
2011 kardiológiai szenzációi
A www.theheart.org internetes oldal Kardiológusokat kérdezett meg arról, hogy mit tartanak 2011 legnagyobb eredményeinek a saját szakterületükön és hogyan alkalmazzák azt a mindennapi rutin betegellátásban.
Az alacsony kalóriabevitel javítja a szívfunkciót cukorbetegekben
Az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság idei kongresszusán tették közzé annak a kis esetszámú tanulmánynak az eredményeit, ami a túlsúlyos, 2-es típusú cukorbetegek szívfunkcióját vizsgálta 4 hónapos szigorú diétát követően.