Kardiológia
Képzettebb beteg = sikeresebb terápia
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a nemzetközi Hipertónia Liga kezdeményezésére minden év május 17.-én tartja a magasvérnyomás világnapját. A Magyar Hypertonia Társaság ennek apropóján az idei évben a magasvérnyomás hosszú távú veszélyeit helyezi előtérbe, hangsúlyozva a megfelelő és rendszeres gyógyszeres kezelés mellett az életmódbeli szokások jelentőségét is.
Kardioprotektív-e a régi jó köszvénygyógyszer?
A Miami Egyetem kutatása során a régi jó anti-hiperurikémiás ágens, az allopurinol két kardiovaszkuláris alkalmazási területen is kecsegtető eredményt hozott: egyrészt a szívelégtelenségben előforduló pitvarfibrilláció prevenciójában, másrészt a 2-es típusú diabetesben szenvedő betegek balkamra-hypertrophiájának csökkentésében.
Kalciumkiegészítés: ártalmas vagy hasznos a szívnek?
Bizonyított tény, hogy a kalciumban gazdag táplálkozás vagy a kalciumpótlás segítséget nyújthat az osteopenia és az osteoporosis prevenciójában, különösen a posztmenopauzális nők esetében.
Ételeink sótartalma évi 2,3 millió extra kardiovaszkuláris halált okoz világszerte
A Harvard Egyetem kutatóinak globális elemzéséből kiderül, hogy közel kétszer annyi sót fogyasztunk, mint amennyit kellene. A mértéktelen sófogyasztás azonban nagy árat követel.
Szekunder prevenció TIA és stroke után
A New England Journal of Medicine – a világ legnagyobb impaktfaktorú általános klinikai szaklapja – a Clinical Practice Center rovatában közli a mindennapi gyógyító tevékenységhez leghasznosabb publikációkat. A 2012. év legtöbbet olvasott közleményeit nemrégiben adták közre. Az első 10 legolvasottabb cikk között volt az is, melyről alább egy rövid magyar összefoglalót közlünk a DRportal olvasói számára.
Infarktus – Prevenció vízilabda mérkőzés
A Magyar Kardiológusok Társasága májusban rendezi meg éves nagygyűlését. Az esemény felvezető programja április 29-én egy rendhagyó vízilabda mérkőzés a Vasas játékosaival.
Krónikus fájdalom: az ischemiás stroke gyakori szövődménye
Az Amerikai Szív Társaság Stroke című folyóiratában megjelent tanulmány az ischemiás stroke gyakori, ám kevésbé ismert szövődményére, a krónikus fájdalom szindrómára hívja fel a figyelmet.
Aszpirin a rekurrens vénás tromboembolizáció megelőzésében
A New England Journal of Medicine – a világ legnagyobb impaktfaktorú általános klinikai szaklapja – a Clinical Practice Center rovatában közli a mindennapi gyógyító tevékenységhez leghasznosabb publikációkat. A 2012. év legtöbbet olvasott közleményeit nemrégiben adták közre. Az első 10 legolvasottabb cikk között volt az is, melyről alább egy rövid magyar összefoglalót közlünk a DRportal olvasói számára.
A vércukor rendben van? Még fontosabb, hogy a vérnyomás és a koleszterin is rendben legyen
A Journal of General Internal Medicine online kiadásában megjelent, 26 000 diabeteses beteg bevonásával végzett obszervációs tanulmány során, a szisztolés vérnyomás, az LDL-C és a glikozilált hemoglobin (HbA1C) koncentráció együttes kontrollja esetén hat év alatt 60%-kal csökkent a kardiovaszkuláris betegségekből adódó hospitalizáció rizikója azon betegekéhez képest, akiknél ezen rizikófaktorok egyike sem érte el a célértéket.
Kardiovaszkuláris rizikóval terhelt nőbetegeknél aszpirinnel megfékezhető a kognitív hanyatlás
Egy svéd obszervációs tanulmány szerint, a kardiovaszkuláris események rizikóját értékelő Framingham Risk Score skála alapján fokozott kockázatú nőknél, a Mini–Mental State Examination (MMSE) eredményekkel mérhető kognitív hanyatlás valószínűsége csökken az aszpirinszedőknél azokhoz képest, akik nem szednek aszpirint – olvasható a BMJ Open online számában.
A digoxin növeli a halálozást pitvarfibrillációban
Az European Heart Journalban közölt egyik tanulmány alapján a digoxin, amit évszázadok óta használnak a szívbetegek kezelésére, megnövekedett halálozással jár pitvarfibrilláló betegeknél.
A horkolás súlyos szív és érrendszeri következményei
Egy új vizsgálat szerint a kezeletlen obstruktív alvási apnoenak ugyanolyan korai kedvezőtlen kardiovaszkuláris következményei lehetnek, mint a diabétesznek.
A szívinfarktus már nem csak a férfiak „kiváltsága” – Interjú Dr. Czuriga Istvánnal
Az elmúlt években csökkent az akut miokardialis infarktus miatti halálozások száma, ami elsősorban az egyre jobban működő ellátórendszernek köszönhető, ugyanakkor Magyarországon még mindig magas a kardiovaszkuláris betegségek előfordulása és halálozása. A kardiológia jelenéről, jövőjéről, és az életmódváltásról beszélgettünk Dr. Czuriga István kardiológus professzorral, a Magyar Kardiológusok Társasága alelnökével.