Fülöp-szigeteki vakációról az izolációs szobába - A hét képe
Az 54 éves női páciens 5 napja tartó lázzal, köhögéssel, orrfolyással jelentkezett orvosánál, miután Fülöp-szigeteki vakációját követően visszatért az Egyesült Államokba.
Az 54 éves női páciens 5 napja tartó lázzal, köhögéssel, orrfolyással jelentkezett orvosánál, miután Fülöp-szigeteki vakációját követően visszatért az Egyesült Államokba.
A humán papillómavírus – amellett, hogy bizonyos törzsei a sejtek rosszindulatú daganatos elfajulását okozhatják – a nemi szerveken és környékükön megjelenő jóindulatú sejtburjánzásokért is felelősek.
A humán papillómavírusok nemcsak a méhnyakrákkal és a fej-nyaki daganatok kialakulásával hozhatóak összefüggésbe, hanem a péniszen jelentkező különféle léziók kialakulásával is, mint amilyenek a nemi szervi szemölcsök (kondilóma akuminátum) és a pénisz laphámrákjának egyik típusa, a szemölcsös (verrukózus) rák. Mindez viszonylag régóta ismert volt, arra azonban csak később derült fény, hogy a HPV oki tényezőnek tekinthető az előbbieknél súlyosabb neopláziák, a péniszrák és más anogenitális laphámrákok kialakulásában is.
A Chicago Egyetem kutatói kapcsolatot fedeztek fel az intermittáló explozív zavar és a jellemzően nyers vagy nem megfelelően hőkezelt húsfélékben és macskaürülékben található toxoplasma gondii parazita között.
A kutatók jelenlegi meggyőződése szerint a Zika-vírus kapcsolatban áll a microcephaliaval, melynek kapcsán Kolumbiában több tucatnyi gyanús esetet vizsgálnak, valamint a Guillain-Barre-szindrómával (GBS). - állítja beszámolójában az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO).
A fej-nyaki rákok kialakulásában – főleg az oropharyngealis és a gégét érintőknél – a dohányzás és az alkoholfogyasztás a legfontosabb rizikótényező, de az USA-ban például jelenleg gyakoribbak a HPV-fertőzéssel kapcsolatos szájrákos megbetegedések, mint a dohányzás miatt kialakuló szájüregi daganatok.1 Nem elhanyagolható kockázati tényezőről van tehát szó: az oropharyngealis laphámrákos esetek nagyjából 70 százalékában mutatható ki a HPV 16-os típusa.2 A HPV elleni védőoltások a jövőben nemcsak a méhnyakrák, hanem a fej-nyaki daganatok megelőzése szempontjából is fontosak lehetnek.
Egyre több bejelentés érkezik ocularis syphilis esetekről, a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) adatai szerint, ezért ezt a diagnózist minden orvosnak figyelembe kellene vennie.
Tudja Ön, hogy mely betegség elleni vakcina előállítására szolgált a tetű ketrec?
A már korábban is létező 2- (Cervarix, GSK4) és 4-komponensű (Silgard, MSD5) HPV-vakcinák mellett nemrég egy új, 2. generációs 9 komponensű HPV-vakcina (Gardasil 9, MSD6) is elérhetővé vált: az oltás 16-os, 18-as, 6-os és 11-es HPV-típusok elleni hatékonysága egyenértékű a 4-valens HPV vakcináéval.
A méhnyakrák a nők között a kilencedik leggyakoribb daganatos halálok: évente 1000-1200 nőnél diagnosztizálják, és az érintettek közel fele életét veszti a daganatos megbetegedés miatt. (X)
A méhnyakrák kialakulásához nehezen meghatározható, de mindenképpen évekig fennálló HPV fertőzésre van szükség. A HPV fertőzés megelőzésére kifejlesztett vakcinák hatékonysága ezért leginkább a rákmegelőző állapotok – cervikális intraepiteliális neopláziák 2-es és 3-as formája, illetve az in situ karcinómák – előfordulásának csökkenésével vizsgálható.
„A Zika-vírussal szemben nem létezik oltás és a Zika-vírusfertőzéssel szemben nincs specifikus antivirális kezelés.” – írja a CDC. A kongenitális Zika-vírusfertőzés kezelése szupportív terápia, amelynek a csecsemő sajátos igényeinek megfelelően kell foglalkoznia a konkrét orvosi és idegfejlődési problémákkal. Jelenleg folyó vizsgálatok során próbálják meghatározni, hogy a növekedésük során mivel támogathatjuk leghatékonyabban a kongenitális Zika-vírusfertőzést szenvedett gyermekeket.
Az elmúlt évek tudományos vizsgálatai egyértelműen bizonyították, hogy a méhnyakrákos esetek több mint 95 százalékát a humán papillómavírus magas kockázatú típusaival történő tartós fertőzöttség okozza.