Infektológia

A HPV vírusok urológiai vonatkozásai

A humán papillómavírusok nemcsak a méhnyakrákkal és a fej-nyaki daganatok kialakulásával hozhatóak összefüggésbe, hanem a péniszen jelentkező különféle léziók kialakulásával is, mint amilyenek a nemi szervi szemölcsök (kondilóma akuminátum) és a pénisz laphámrákjának egyik típusa, a szemölcsös (verrukózus) rák. Mindez viszonylag régóta ismert volt, arra azonban csak később derült fény, hogy a HPV oki tényezőnek tekinthető az előbbieknél súlyosabb neopláziák, a péniszrák és más anogenitális laphámrákok kialakulásában is.

2016.04.19. Infektológia

A HPV és a fej-nyaki daganatok kialakulása

A fej-nyaki rákok kialakulásában – főleg az oropharyngealis és a gégét érintőknél – a dohányzás és az alkoholfogyasztás a legfontosabb rizikótényező, de az USA-ban például jelenleg gyakoribbak a HPV-fertőzéssel kapcsolatos szájrákos megbetegedések, mint a dohányzás miatt kialakuló szájüregi daganatok.1 Nem elhanyagolható kockázati tényezőről van tehát szó: az oropharyngealis laphámrákos esetek nagyjából 70 százalékában mutatható ki a HPV 16-os típusa.2 A HPV elleni védőoltások a jövőben nemcsak a méhnyakrák, hanem a fej-nyaki daganatok megelőzése szempontjából is fontosak lehetnek.

2016.04.12. Infektológia

Innováció a HPV oltás területén – 9 komponensű oltás

A már korábban is létező 2- (Cervarix, GSK4) és 4-komponensű (Silgard, MSD5) HPV-vakcinák mellett nemrég egy új, 2. generációs 9 komponensű HPV-vakcina (Gardasil 9, MSD6) is elérhetővé vált: az oltás 16-os, 18-as, 6-os és 11-es HPV-típusok elleni hatékonysága egyenértékű a 4-valens HPV vakcináéval.

2016.03.29. Infektológia

Milyen HPV-vakcinák érhetőek el jelenleg?

A méhnyakrák kialakulásához nehezen meghatározható, de mindenképpen évekig fennálló HPV fertőzésre van szükség. A HPV fertőzés megelőzésére kifejlesztett vakcinák hatékonysága ezért leginkább a rákmegelőző állapotok – cervikális intraepiteliális neopláziák 2-es és 3-as formája, illetve az in situ karcinómák – előfordulásának csökkenésével vizsgálható.

2016.03.22. Infektológia

A kongenitális Zika-vírusfertőzéssel kapcsolatos ideiglenes CDC javaslatok

„A Zika-vírussal szemben nem létezik oltás és a Zika-vírusfertőzéssel szemben nincs specifikus antivirális kezelés.” – írja a CDC. A kongenitális Zika-vírusfertőzés kezelése szupportív terápia, amelynek a csecsemő sajátos igényeinek megfelelően kell foglalkoznia a konkrét orvosi és idegfejlődési problémákkal. Jelenleg folyó vizsgálatok során próbálják meghatározni, hogy a növekedésük során mivel támogathatjuk leghatékonyabban a kongenitális Zika-vírusfertőzést szenvedett gyermekeket.

2016.03.19. Infektológia