Bőrgyógyászat

A melanoma in situ sebészeti szélei

A melanoma in situ kapcsán még napjainkban is vita folyik a sebészeti biztonsági zóna meghatározásában. A jelenleg meghatározott öt mm-es értéket 1992-ben határozták meg, konszenzus alapján, de az azóta érkezett adatok alapján ez a távolság nem megfelelő.

2012.06.21. Bőrgyógyászat

A fényvédő készítmények új kritériumrendszere

Az FDA közzétette az USA-ban forgalmazott fényvédőkrémek illetve fényvédő tartalmú kozmetikumokkal szemben támasztott új követelményrendszerét. Az új követelményrendszer minden termékre vonatkozóan egységes, kvantitatív vizsgálat bevezetését írja elő, mely alapján a megfelelő termékek „széles spektrumú ultraviola sugárzás” (UVB plusz UVA, 290-400 nm) elleni védelemre alkalmas megjelöléssel kerülhetnek forgalomba.

2012.06.19. Bőrgyógyászat

A metasztatizáló melanoma malignum új kezelési lehetőségei

A melanoma malignum korszerű kezelését illetően megállapítható, hogy az agresszív kezelési módok egyre inkább háttérbe szorulnak. A melanoma terápiájában is érvényes az alapvető onkológiai szemlélet, miszerint a daganat növekedésének, terjedésének megakadályozása mellett az életminőség javítása, megtartása a legfontosabb feladat. Ebben nyújthatnak segítséget az új, kemoablációs technikák.

2012.06.08. Bőrgyógyászat

Melanotikus makulák

A melanotikus makulák leggyakrabban a bőrön és az ajkak, valamint a nemi szervek nyálkahártyáján fordulnak elő. Az elváltozások benignusak, többnyire solitaerek, pato­gené­zi­sük nem ismert.

2012.05.17. Bőrgyógyászat

Az acne kezelésének gyakorlati kérdései

Bár az acne betegség általában kamaszkorban kezdődik, nem ritka, hogy egyes nőbetegek esetén a 30-as, 40-es, esetleg az 50-es években indulnak a jellegzetes tünetek. Az individualizált terápia lehet lokális vagy kombinált monoterápia. Az enyhe és középsúlyos esetekben elsőként választandó helyi kezelések esetében viszont igen sok olyan általános gyakorlati kérdés van, melyet érdemes a kezelőorvosnak szem előtt tartani.

2012.05.11. Bőrgyógyászat